ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 18-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում կատարված փոփոխությունները ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը: Օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող անձանց կարգավիճակի հետ կապված սահմանվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ծառայության տեսակ: Վերանայվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների պաշտոնների խմբերը եւ ներկայացվող պահանջները:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի՝ Մրցութային խորհրդի առաջարկած երեք թեկնածուներից մեկին նշանակելու է Կառավարությունը. նախկինում նշանակելու էր վարչապետը: Կլուծարվի Հատուկ քննչական ծառայությունը: Ամբողջությամբ վերանայվել են «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքի նախագծի անցումային դրույթները:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած առաջարկների հիման վրա մի շարք հոդվածներ եւս լրամշակվել են:

18 марта Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в закон «Об Антикоррупционном комитете» и ряд смежных законов.
Министр юстиции РА Р.Бадасян представил изменения, внесенные в период с   первого по второе чтения. В связи со статусом лиц, выполняющих оперативно-розыскные функции, определяется вид службы в Антикоррупционном комитете. Пересмотрены должности сотрудников Антикоррупционного комитета и предъявляемые к ним требования.
Специальная следственная служба будет ликвидирована. Полностью переработаны переходные положения законопроекта «Об Антикоррупционном комитете».