ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 18-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում կատարված փոփոխությունները ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը: Օպերատիվ-հետախուզական գործառույթներ իրականացնող անձանց կարգավիճակի հետ կապված սահմանվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ծառայության տեսակ: Վերանայվել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ծառայողների պաշտոնների խմբերը եւ ներկայացվող պահանջները:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի՝ Մրցութային խորհրդի առաջարկած երեք թեկնածուներից մեկին նշանակելու է Կառավարությունը. նախկինում նշանակելու էր վարչապետը: Կլուծարվի Հատուկ քննչական ծառայությունը: Ամբողջությամբ վերանայվել են «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքի նախագծի անցումային դրույթները:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած առաջարկների հիման վրա մի շարք հոդվածներ եւս լրամշակվել են:

At March 18 sitting, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated in the second reading on the Anti-Corruption Committee and the legislative package designing amendments and addenda to a number of enclosed laws.
The RA Minister of Justice Rustam Badasyan presented the amendments during the period from the first to the second reading. In connection with the status of persons implementing operative-intelligence functions, a type of service in the Anti-Corruption Committee is determined. The groups of the posts of the employees of the Anti-Corruption Committee and the requirements were reconsidered.
The Government will appoint one of the three candidates proposed by the Competition Council for the Chairman of the Anti-Corruption Committee: previously appointed by the Prime Minister. The Special Investigation Service will be dissolved. The transitional provisions of the draft law on the Anti-Corruption Committee have been completely revised.